Dnia 28 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się długo oczekiwana premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Moniki Nawrot i Dominika Górskiego pt.: "Pozwól kochać, pozwól żyć". Film opowiada o miłości, marzeniach, a także o tym, jak istotną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa terapia poprzez muzykę. Bohaterów filmu łączy jedno - muzyczna rodzina jaką jest zespół "Tolerancja"; zespół który ponad dziesięć lat temu powstał w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD w Świętochłowicach. Realizatorzy filmu starali się uchwycić codzienność bohaterów, pokazać trudności z jakimi muszą się mierzyć, uczucia jakie nimi targają, a także marzenia, które nie zawsze bywają osiągalne ...
Film został przyjęty bardzo ciepło przez licznie zgromadzoną widownię. Głębokie przesłanie, profesjonalizm aktorski naszych podopiecznych oraz duża doza poczucia humoru, sprawiły, że wszyscy wychodziliśmy niezwykle usatysfakcjonowani po blisko czteroletniej pracy nad filmem. Oczywiście nie mogło zabraknąć tego dnia krótkiego koncertu zespołu "Tolerancja", który bardzo subtelnie, w magiczny i niespodziewany sposób przeszedł do muzyki, wkrótce po napisach końcowych filmu, kiedy to ekran wolno uniósł się w górę. Wszystko to wraz z sympatycznym bankietem, gdzie mogliśmy się podzielić spostrzeżeniami na temat filmu, sprawiło, że wieczór ten na długo pozostanie w naszej pamięci.
Pozostaje nam tylko życzyć twórcom filmu i samym sobie sukcesów "Pozwól kochać, pozwól żyć" na licznych festiwalach filmów dokumentalnych, co z pewnością otworzyłoby nowy rozdział w życiu zespołu "Tolerancja" i WTZ TPD w Świętochłowicach, a przede wszystkim w życiu osób niepełnosprawnych.

Arkadiusz Wolny

< < <